Dziwne
ale
prawdziwe

Aerożel to obecnie najlżejsza substancja stała na świecie!

SKryty kuskus

Aerożel to najlżejsza obecnie substancja stała będąca rodzajem sztywnej piany o wyjątkowo małej gęstości. Na jego masę składa się w 90-99,8% powietrze. Mimo pozornie delikatnej budowy, wiele aerożeli jest odpornych na ściskanie i rozciąganie. Wytrzymują nacisk 4000 razy większy, niż ich masa własna. Aerożel jest stosowany m.in. jako warstwa izolacyjna w skafandrach kosmonautów i jako wypełnienia termoizolacyjne w samolotach.

ŹRÓDŁO:

National Geographic Kids Polska

Kudłaty mieszkaniec drzew sypia do 20 godzin na dobę!

SKryty kuskus

Kudłaty mieszkaniec drzew sypia do 20 godzin na dobę i rzadko się rusza nawet wtedy, gdy nie śpi. Jest tak powolny, że w jego futrze rosną algi. Część naukowców uważa, że ten nieruchawy tryb życia chroni zwierzaka przed drapieżnikami. Pomagają w tym także algi – ich zielony odcień kamufluje leniuchowca wśród liści i gałęzi, gdzie często wisi i… śpi.

ŹRÓDŁO:

National Geographic Kids Polska

Kusku to kuzyn oposa, która życie spędza na drzewach.

SKryty kuskus

Skryty kuzyn oposa spędza życie na drzewach. Dzięki chwytnemu ogonowi sprawnie huśta się z gałęzi na gałąź. Jest australijskim torbaczem, który przesypia dnie, a nocami myszkuje w poszukiwaniu pożywienia. Jada liście i owoce, a okazjonalnie małe ptaszki i jaszczurki.

ŹRÓDŁO:

National Geographic Kids Polska


COFNIJ