Dziwne
ale
prawdziwe

Błazenki mieszkają w  trującym ukwiale!

Trujący domek

Ta pasiasta rybka, zanim osiedli się w środku trującego ukwiału, delikatnie dotyka jego macek. To jej sposób na przyzwyczajenie się do mieszkanie na rafie. Śluzowata substancja, która pokrywa ciało błazenka, sprawia, że jest on odporny na truciznę swego gospodarza. Gdy, rybka zamieszka w ukwiale, dba o jego czystość, w zamian za co otrzymuje ochronę przed większymi, głodnymi rybami.

ŹRÓDŁO:

National Geographic Kids Polska

Koty pustynne mają owłosione łapki, które chronią je przed zapadaniem się w piasek!

Pustynny drapieżnik

Oto rzadki kot, który żyje dziko w północnej Afryce oraz w południowo-zachodniej i środkowej Azji. Jego futro w kolorze piaskowym zapewnia mu kamuflaż, utrzymuje ciepło w nocy i chłodzi w ciągu dnia. Zwierzak ma świetny słuch, który pomaga mu wytropić smakołyki, do których należą myszoskoczki, gady i owady. Je też węże, ale zanim to zrobi, rzuca ich głową o ziemię i gryzie w szyję.

ŹRÓDŁO:

National Geographic Kids Polska

Uszy otocjona wielkouchego mogą mieć nawet  12 centymetrów!

Wielkie uszy!

Wielkie uszy (długości 12 cm) tego zwierzaka pomagają mu polować – wychwytują cichutkie dźwięki, jakie wydają jaszczurki i żuki, które uwielbia zjadać. Mają jeszcze jedną funkcję – ułatwiają mu chronienie się przed drapieżnikami: gepardami, hienami i pytonami. Gdy otocjon słyszy zbliżającego się łowcę, szybko zmyka, biegnąc dla zmyłki zygzakiem.

ŹRÓDŁO:

National Geographic Kids Polska


COFNIJ