Dziwne
ale
prawdziwe

Orangutany spędzająna drzewach blisko…  95% czasu!

Dobra zabawa!

Ten młodziutki osobnik najprawdopodobniej właśnie odkrył najfajniejszy aspekt życia wśród drzew: wiszenie na gałęzi. Orangutany spędzają blisko 95 proc. czasu w koronach drzew na indonezyjskich wyspach Borneo i Sumatrze. Śpią, jedzą i bawią się w dużych gniazdach, które pomieściłyby leżącego ludzkiego dziesięciolatka.

ŹRÓDŁO:

National Geographic Kids Polska

Paski zebry mają chronić ją przed… owadami!

Dlaczego zebry mają paski?

Okazuje się, że naukowcy wreszcie znaleźli odpowiedź na to pytanie. Biało-czarne umaszczenie chroni zebry przed ukąszeniami owadów z rodziny bąkowatych. Wykazał to eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w w Davis. Gdy nakrywali zebry jednolitymi płachtami, by zbliżyć ich kolor umaszczenia do koni, owady znacznie częściej lądowały na grzbietach zebr. Jednak po zdjęciu płacht, bąki zaczynały być zdezorientowane i rzadziej atakowały zebry. Jak widać, tym razem natura stanęła po stronie pasków: zebry górą!

 

ŹRÓDŁO:

National Geographic Kids Polska

Gdy nadchodzi czas godów, samce lemura odstraszają się nawzajem za pomocą sygnałów zapachowych!

Walka w paski

Te odważne naczelne żyją dziko na Madagaskarze. Niczym pasiaści akrobaci huśtają się z gałęzi na gałąź i zajadają owoce, liście, korę oraz kwiaty. Gdy nadchodzi czas godów, samce odstraszają się nawzajem za pomocą sygnałów zapachowych. W tym celu używają gruczołów zapachowych, znajdujących się na nadgarstkach i ramionach. Wydzielają one śmierdzącą substancję, w której panowie lemury „taplają” sobie ogony. Tak uzbrojeni machają ogonami, aby przepłoszyć rywala.

ŹRÓDŁO:

National Geographic Kids Polska


COFNIJ