Dzikie Widowiska

SPOTKANIE NR 2 – PARK NARODOWY UJŚCIE WARTY

relacja
Krystian Tyrański
26 października zobaczymy się w Parku Narodowym Ujście Warty. Spotkamy się na multimedialnym widowisku, twórczym warsztacie i wyprawie w teren z pracownikiem parku. Podczas widowiska będziemy grać na bębnach.

Wyzwania w Parku Narodowym Ujście Warty

Widowisko rozpoczniemy o godzinie 10:00 w budynku dyrekcji parku – w Chyrzynie.
Podczas pobytu podejmijcie też trzy wyzwania według uznania:

To właśnie w tym parku poczujemy siłę skrzydlatych wędrowców. Dzikie gęsi i żurawie tak jak pionierskie rodziny trwają w swojej epickiej podróży i właśnie tam możemy je spotkać. Skrzydlaci wędrowcy przybywają do parku z dalekiej północy i ze wschodu – czyli z tajgi oraz z tundry – i tu odpoczywają, by dalej ruszyć na południe. Wiecie dlaczego jesienią przelatują z dalekiej północy na południe? bo szukają schronienia przed nadchodzącą zimą – która w rejonach koła podbiegunowego jest wyjątkowo sroga.

Dzikie gęsi i żurawie w Parku Narodowym Ujście warty mają wyjątkowe miejsce do odpoczynku. Wszystko za sprawą polodowcowej pradoliny w której płynie dziś rzeka Warta i którą porastają pyszne trawy. Z lotu ptaka to miejsce wygląda wyjątkowo atrakcyjnie – dlatego ptaki urządzają sobie wielkie odpoczywanie.

W październiku pracownicy parku naliczyli podczas porannego patrolu, że na terenie parku odpoczywa ponad 30 tysięcy gęsi i prawie 12 tysięcy żurawi! Wow! Ale dziko!

Dzikie Ptaki

Ruszajmy zatem do tego wyjątkowego miejsca, by uczestniczyć w niezwykle przyrodniczym widowisku!

Wczesnym rankiem lub wieczorem spotkać się można z dzikimi stadami. Wtedy to właśnie gromadzą się w dzikich sypialniach. Trzeba cicho wejść na wieże obserwacyjne – zbudowane specjalnie dla miłośników ptaków i za pomocą lornetki wypatrywać nadlatujące klucze gęsi i żurawi.

Jest jeszcze jedno dzikie widowisko, które warto zobaczyć w Parku Narodowym Ujście Warty. Gdy gęsi najedzą się do syta na pobliskich polach lub łąkach, wracają nad rzekę i tam sobie odpoczywają w wielkich gromadach. Odpoczywają i czuwają, gdyż na niebie często pojawiają się przelatujące bieliki. Te drapieżne ptaki mają jeden cel – wzbudzić popłoch, sprawdzić które ptaki są słabe i zapolować na nie. Ten moment przelotu i harmider wzbijających się w powietrze ptaków jest niezwykle emocjonujący. Można powiedzieć że bieliki organizują dla widowni dzikie show, które trzeba zobaczyć!

Pozdrówcie także pasące się na terenie parku narodowego krowy i konie – naturalne kosiarki dbające o lądowiska dla dzikich ptaków. Mmmmmuuuuusicie je udokumentować!

Do zobaczenia na dzikim szlaku pa pa!
Niezapomniana przygoda trwa!

Podaj dalej!

KLIKNIJ ABY udostępnić

następny artykuł

Poznajcie Krystiana Tyrańskiego

Nazywam się Krystian Tyrański, jestem podróżnikiem i miłośnikiem dzikiej przyrody. Uwielbiam wyprawy do parków narodowych. Tam podziwiam piękną naturę i tropię dzikie zwierzęta. Poznajmy się!
CZYTAJ

zobacz też:

Dzikie Widowiska

Dzika Odyseja - Ekspedycja Pionierów

Trzeba być odważnym, wytrwałym i bystrym, by odwiedzić 23...
CZYTAJ

Dzikie Widowiska

Jak stworzyć dziennik ekspedycyjny

Aby safari po północnych rejonach dzikiego królestwa było...
CZYTAJ

Dzikie Widowiska

Czym są Dzikie Widowiska

Najważniejszą przygodą Dzikiej Odysei będą widowiska orga...
CZYTAJ

COFNIJ