odkrywaj z nami

Sekrety delfinów

Odkrywaj z nami
Redakcja
Pod wieloma względami jesteś podobny do ponad 30 gatunków delfinów pływających w oceanach i rzekach świata. Delfiny są ssakami, tak jak ty, i muszą wypływać na powierzchnię, aby oddychać powietrzem. Tak jak i ty i twoi kumple, łączą się w zespoły i grupy, aby wykonać niektóre zadania. I są mądre. I rozmawiają ze sobą.

Gadające ssaki

Począwszy od urodzenia delfiny skrzeczą, gwiżdżą, klikają i piszczą. „Czasami jeden z delfinów woła, a inny wydaje się mu odpowiadać”, mówi Sara Waller, która bada delfiny butlonose na wybrzeżu Kalifornii. „Bywa, że członkowie grupy odzywają się w tym samym czasie w różny sposób, zupełnie tak samo jak wtedy, gdy wielu ludzi rozmawia jednocześnie na przyjęciu”. Podobnie jak ty gestykulujesz i zmieniasz wyraz twarzy podczas rozmowy, tak delfiny komunikują się niewerbalnie przez postawę ciała, ruch szczęk, wydmuchiwanie baniek powietrza i dotykanie na wzajem swoich płetw.

Myślący delfin

Naukowcy uważają, że delfiny „mówią” o wszystkim, zaczynając od podstawowych faktów, takich jak ich wiek, aż po ich stan emocjonalny. „Podejrzewam, że mówią rzeczy takie jak „Tu są dobre ryby” lub „Uważaj na tego rekina, właśnie poluje” – mówi Denise Herzing, która bada delfiny na Bahamach.
Na przykład, gdy robi się ciężko lub niebezpiecznie, niektóre delfiny wzywają wsparcie. Po tym, jak dwa delfiny butlonose znęcały się nad jednym łaciatym, ten ostatni wrócił następnego dnia z kilkoma kumplami, by ścigać i nękać jednego ze swoich oprawców. „To tak, jakby łaciaty delfin przekazał swoim kolegom, że potrzebuje pomocy, a następnie poprowadził ich na poszukiwanie złoczyńcy” – mówi Herzing, który obserwował bójkę.

Lekcje języka

Kathleen Dudziński, dyrektor projektu Dolphin Communication, słucha delfinów od ponad 17 lat. Używa w tym celu najnowocześniejszych narzędzi do rejestrowania i analizowania każdego niuansu ich języka. Jednak twierdzi, że jeszcze daleko jej do mówienia po „delfiniemu”. Między innymi przez nieuchwytność tych zwierząt. Delfiny są bardzo szybkimi pływakami, które mogą na jednym oddechu pozostać pod wodą do 10 minut. „To tak, jakby badać z powierzchni górę lodową, której większość znajduje się pod wodą” – mówi Dudziński.
Odszyfrowywanie „delfiniego” jest również trudne z tego powodu, że komunikacja tych zwierząt w dużej mierze zależy od tego, co robią: czy bawią się, walczą, czy ścigają smaczne ryby. Nie inaczej jest u ludzi. Pomyśl: co oznacza nasz gest uniesienia ręki? W pewnych okolicznościach będzie to powitanie. W innych ten sam gest może oznaczać pożegnanie, zatrzymywanie kogoś lub że coś kosztuje pięć złotych. To samo dotyczy delfinów. Na przykład podczas walk delfiny klaszczą szczękami, by powiedzieć „Odsuń się!”. Ale szczękają także podczas gry, jakby chcąc pokazać, kto jest królem podwodnego placu zabaw. „Nie znalazłam żadnego szczególnego zachowania delfina, które za każdym razem oznacza to samo” – mówi Dudziński. „Jeśli lubisz tajemnice i pracę detektywa, to jest to zadanie dla ciebie.” Kto wie – może kiedyś zadzwoni do ciebie delfin?

Delfiny w liczbach

od 5 do 20:
to liczebność przeciętnej grupy delfinów

ponad 4:
liczba typów dźwięków wydawanych przez delfiny (skrzeczenie, gwizdanie, klikanie i piski)

19 km:
na taką odległość w wodzie rozchodzą się delfinie piski o wysokiej częstotliwości

Ponad 30:
tyle typów zachowań niewerbalnych służących komunikacji zaobserwowano u delfinów (np. uderzanie gonem, dotykanie płetw)

2 miesiące:
na tyle czasu przed narodzinami delfiniątka matka zaczyna mu „śpiewać”

Podaj dalej!

KLIKNIJ ABY udostępnić

następny artykuł

Zadbaj o zdrowy uśmiech!

Zęby to Twoja wizytówka - zobacz, jak możesz o nie prawidłowo dbać, by móc jak najdłużej cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem! :)
CZYTAJ

zobacz też:

Odkrywaj z nami

Koala to nie miś

Australią ostatnio wstrząsnęła fala pożarów. Ucierpiało w...
CZYTAJ

Odkrywaj z nami

Szantungozaur - encyklopedia dinozaurów

Szantungozaur (po łacinie Shantungosaurus) to olbrzmi roś...
CZYTAJ

Odkrywaj z nami

30 ciekawostek o ptakach

Spośród mnóstwa ciekawostek z życia różnych ptaków, wybra...
CZYTAJ

COFNIJ