odkrywaj z nami

Stop plastikowi!

Odkrywaj z nami
Redakcja
Plastikowe butelki, słomki czy opakowania pozostają w środowisku przez wiele lat, szkodząc zwierzętom i ich naturalnym siedliskom. Najwyższa pora to zmienić.

Czy wiesz, że aż 80% zanieczyszczeń w morzach to plastik? To właśnie przez plastikowe śmieci, które trafiają do oceanów co roku na świecie ginie ponad milion morskich ptaków. Giną, bo mylą plastikowe odpady z pokarmem, zjadają je, ale nie są w stanie ich strawić. Plastik jest również bardzo niebezpieczny dla innych stworzeń, które zamieszkują morza i oceany. Ryby czy foki podobnie jak ptaki mylą plastik z pożywieniem. Dodatkowo w morzach i oceanach pływają mikrocząsteczki plastiku, które przedostają się do ich układu pokarmowego. To jest niebezpieczne również dla nas. Ryba połyka mikrocząsteczki plastiku, a my jemy rybę, która ma w sobie plastik. Ten odkłada się w naszych organizmach i szkodzi naszemu zdrowiu. Dlatego trzeba z tym walczyć! Najważniejsza jest zmiana codziennych nawyków.
Jak ograniczyć plastik - grafika z przekreślonymi plastikowymi sztućcami

Co możesz zrobić?

Fajna akcja!

Latem ubiegłego roku rozpoczęła się w Polsce akcja „Tu pijesz bez słomki”, której celem jest ograniczenie korzystania z plastikowych słomek. Możesz się do niej przyłączyć! Zorganizuj podobną akcję np. w szkolnym sklepiku. Na zajęciach plastycznych możecie zrobić z kolegami słomki z papieru – patrz. str. 33.

W kółku przy plaży

Czy wiesz, że jedna foliowa torebka rozkłada się od 100 do 400 lat, a plastikowa butelka nawet do 1000 lat!

Jak walczy z plastikiem Joanna Krupa?

Największym wyzwaniem są zakupy spożywcze, bo większość produktów jest albo zapakowana w plastik albo leży obok torebek foliowych. w które klient ma je zapakować. Dlatego w sklepach szukam zawsze papierowych opakowań albo zabieram ze sobą płócienną torbę wielokrotnego użytku. Staram się kupować wodę w szklanej butelce, segreguję śmieci. Aby walczyć z plastikiem, trzeba zacząć od siebie: jedna plastikowa słomka, torebka czy butelka mniej każdego dnia w każdym domu to olbrzymia ulga dla Ziemi.

Podaj dalej!

KLIKNIJ ABY udostępnić

następny artykuł

Zwierzęca sztuka kamuflażu

Zobacz, jak zmiana umaszczenia pomaga przetrwać niektórym zwierzętom. Niektóre z nich opanowały sztukę kamuflażu w sposób niemal doskonały! Na przykład lodofoka grenlandzka miesiąc po narodzinach całkowicie i na stałe zmienia kolor futra (z białego na szare). Jednak inne zwierzęta żyjące w Arktyce co sezon zmieniają umaszczenie dopasowując się do bieli śniegu lub do barw pojawiających się latem roślin. Zobacz jak te zwierzaki potrafią stylowo przetrwać.
CZYTAJ

zobacz też:

Odkrywaj z nami

Funiversity - sposób na nudę w domu!

Funiversity to Mini eksperymenty, które możesz wykonać w ...
CZYTAJ

Odkrywaj z nami

Czego uczy nas koronawirus?

Epidemia koronawirusa „uwięziła” nas wszystkich w domu. C...
CZYTAJ

Odkrywaj z nami

Koala to nie miś

Australią ostatnio wstrząsnęła fala pożarów. Ucierpiało w...
CZYTAJ

COFNIJ