odkrywaj z nami

Ocal Ziemię przed zmianami klimatu

Odkrywaj z nami
Redakcja
W ciągu ostatnich stu lat temperatura na Ziemi podniosła się o około 0,8°C. Większość naukowców twierdzi, że klimat ociepli się o kolejne od 1,1 aż do 6,4°C w roku 2100. O co tyle hałasu, jeśli to tylko niewielka ilość dodatkowego ciepła? Według naukowców to bardzo ważna sprawa.

Gdy lodowce i polarne pokrywy lodowe topnieją, podnoszący się poziom morza może zagrażać nie tylko obszarom przybrzeżnym. Globalne ocieplenie powoduje też mnóstwo innych zmian w klimacie Ziemi, w tym ostrzejsze susze, silniejsze huragany, przemieszczające się wiatry
i oceany. Wszystkie te zmiany znane są jako zmiany klimatyczne.

Jak naukowcy tłumaczą powody zmian klimatycznych? Ziemia otoczona jest atmosferą zbudowaną z warstwy gazów. Gdy światło słoneczne dostaje się do atmosfery, część ciepła słonecznego zostaje uwięziona przez gazy, a reszta opuszcza atmosferę. Uwięzione ciepło sprawia, że na Ziemi możliwe jest życie.
Ale w ciągu ostatnich kilku stuleci używana przez nas ropa, gaz
i węgiel uwalniały dwutlenek węgla do atmosfery. Gaz ten zatrzymuje ciepło, które w innym przypadku opuściłoby atmosferę ziemską. Zjawisko to zwiększa średnią temperaturę Ziemi, a ta z kolei zmienia jej klimat. Na szczęście właśnie Ty możesz coś z tym zrobić!

Pękająca kra na kole podbiegunowym

1. Korzystaj z rzeczy, które już masz.

Podczas wytwarzania nowych produktów fabryki emitują do atmosfery szkodliwy dwutlenek węgla. Zamiast więc kupować nowe rzeczy, napraw stare urządzenia i ubrania. Wytarte lub podziurawione dżinsy wciąż są na topie!

2. Pokonaj wampiry.

Są takie urządzenia (tzw. wampiry), które pobierają energię elektryczną nawet po ich wyłączeniu. Pokonaj je, podpinając do listwy zasilającej, którą odłączysz
od prądu jednym guzikiem (bonus: rodzice zaoszczędzą na rachunkach za energię!).

3. Bądź eko w hotelu.

Susz i ponownie używaj ręczników w hotelu, zamiast oddawać je do prania po każdym użyciu. To oszczędza wodę i energię.

4. Jedz więcej warzyw i owoców.

Staraj się jak najczęściej jeść owoce i warzywa występujące w danym sezonie oraz regionie. Znacząco zmniejsza to zużycie energii wykorzystywanej zarówno do uprawy, jak i do transportu żywności. Zwierzęta hodowlane, takie jak krowy, w znacznym stopniu przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych (tak, tak, chodzi o krowie bączki!). A jedzenie większej ilości roślin zmniejsza zapotrzebowanie na hodowlę tych zwierząt!

5. Spaceruj albo jedź rowerem.

Spaceruj lub poruszaj się rowerem tak często, jak tylko możesz. Pokonując w ten sposób 1,5 km co dzień, przez cały rok możesz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla aż o 150 kg – to tyle, ile dwutlenku węgla neutralizują 4 drzewa przez 10 lat!

6. Oblicz swój wpływ.

Użyj internetowego kalkulatora śladu węglowego i sprawdź, ile dwutlenku węgla sam uwalniasz do atmosfery. Wtedy będziesz mógł podjąć odpowiednie kroki, by być bardziej eko.

7. Zostań mentorem.

Nie każdy rozumie, na czym polegają zmiany klimatu. Wytłumacz to przyjaciołom i rodzinie. Jeśli każdy zdobędzie tę wiedzę, będziemy mogli wspólnie
zapobiec
globalnemu ociepleniu.

Podaj dalej!

KLIKNIJ ABY udostępnić

następny artykuł

W trosce o Puszczę Białowieską

Swoje wyjątkowe bogactwo Puszcza Białowieska zawdzięcza... bałaganowi i olbrzymim ilościom martwych drzew. Wiem, wielu z Was może być bardzo zdziwionych, gdy pierwszy raz odwiedzi to miejsce. Ten las w niczym nie przypomina bowiem tych, które znamy z okolic Warszawy, Krakowa, Gdańska lub Poznania. Tu rosną drzewa wielkie i małe, proste i wysokie jak strzała, i pokręcone niczym bajkowe smoki. Do tego nie brakuje drzew martwych i powywracanych. Katastrofa? Nic z tych rzeczy. Taka jest właśnie prawdziwa puszcza. I człowiek nie powinien w niej niczego porządkować czy wycinać. Swoje bogactwo i unikalny charakter puszcza zawdzięcza właśnie martwym drzewom, które stały się naturalnym miejscem rozwoju dla różnych gatunków grzybów, porostów, owadów i ptaków.
CZYTAJ

zobacz też:

Odkrywaj z nami

Funiversity - sposób na nudę w domu!

Funiversity to Mini eksperymenty, które możesz wykonać w ...
CZYTAJ

Odkrywaj z nami

Czego uczy nas koronawirus?

Epidemia koronawirusa „uwięziła” nas wszystkich w domu. C...
CZYTAJ

Odkrywaj z nami

Koala to nie miś

Australią ostatnio wstrząsnęła fala pożarów. Ucierpiało w...
CZYTAJ

COFNIJ