odkrywaj z nami

Najmądrzejsze zwierzaki

Odkrywaj z nami
Agnieszka Leleniewska
Czy zwierzęta myślą? Naukowcy od lat szukają odpowiedzi na to pytanie i wiele wskazuje na to, że naprawdę nieźle główkują.

Mimo że mówi się „mądry jak sowa”, to ta puchata dama wcale nie znajduje się w czołówce najinteligentniejszych zwierząt. Są takie, które zdecydowanie prześcigają ją w konkurencji na ilość sszarych komórek.

Sprytne człekokształtne

Jednymi z największych bystrzaków są małpy człekokształtne. Goryle i szympansy potrafią np. wytwarzać i posługiwać się narzędziami. Zaobserwowano, że zachodnioafrykańskie szympansy umieją zrobić prymitywną dzidę, przy użyciu której polują na drobne zwierzęta ukrywające się w dziuplach. Zaś goryle wykorzystują kije do strącania owoców z drzew i sprawdzania głębokości wody. Czasem chronią głowy przed słońcem, robiąc sobie parasol z dużych liści. Jedne i drugie są w stanie wykonywać różne zadania myślowe. Przeprowadzono eksperyment, w którym goryle bez problemu przyporządkowały elementy do właściwych zbiorów, w tym m.im. pogrupowały zdjęcia różnych zwierząt według gatunków. U szympansów zaś odkryto pewne zdolności matematyczne – okazało się, że potrafią uporządkować liczby od 0 do 19. Znane są też przypadki, że nauczyły się języka migowego.

Mądry, jak słoń

Za mądrale uchodzą także słonie, których mózg waży 5-6 kg, czyli znacznie więcej niż mózg innych zwierząt o zbliżonych gabarytach. Te trąbiaste kolosy jak tylko mają okazję, to myją jedzenie. Potrafią odróżnić, które rośliny posiadają właściwości lecznicze. Używają również narzędzi, m.in. wykorzystują gałązki w roli pacek na muchy. I nijak nie pasuje do nich określenie Słoń Trąbalski Zapominalski, bo np. zapach raz spotkanego człowieka zapamiętują na całe życie.

Zwierzaki bystrzaki - słoń

Nie taki ptasi móżdżek

Z wysokiej inteligencji słyną też kruki i wrony. Szybko odkryły, że samochód doskonale sprawdza się jako dziadek do orzechów. Rozkładają więc te przysmaki przed kołami aut stojących na czerwonym świetle, a przy następnej zmianie świateł wjadają wnętrze z pękniętych łupin. Zdarza się również, że zrzucają orzechy z dużej wysokości (często z lamp ulicznych), by rozbiły się o ziemię. A gdy chce im się pić, potrafią wrzucać kamienie do naczyń, by podnieść poziom wody.

Bystry delfin

Umiejętność główkowania zaobserwowano również u delfinów butlonosych. Te spryciule używają np. morskich gąbek do ochrony nosów podczas przeczesywaniu dna oceanu w poszukiwaniu ryb na obiad.
Niektóre zwierzaki przejawiają swą inteligencję w zdolności do oszukiwania. Np. gdy wataha wilków przemieszcza się po lesie, często wszystkie osobniki stawiają łapy na śladach przewodnika stada – tak by wyglądało, że przechodził tylko jeden drapieżnik.

Bystry jak delfin

O inteligencji szczurów krążą wręcz legendy. Nic więc dziwnego, że te mądre gryzonie odnajdują wyjście w najbardziej nawet skomplikowanych labiryntach. Tak jakby szły po drodze ewakuacyjnej oznakowanej napisem EXIT. 

Podaj dalej!

KLIKNIJ ABY udostępnić

następny artykuł

Zaklinaczka zwierząt

Pamiętacie dr Dolittle’a, który potrafił rozmawiać ze zwierzętami? Okazuje się, że nie tylko on miał taki dar. Poznajcie Małgorzatę Zdziechowską, zwaną polską dr Dolittle.
CZYTAJ

zobacz też:

Odkrywaj z nami

Funiversity - sposób na nudę w domu!

Funiversity to Mini eksperymenty, które możesz wykonać w ...
CZYTAJ

Odkrywaj z nami

Czego uczy nas koronawirus?

Epidemia koronawirusa „uwięziła” nas wszystkich w domu. C...
CZYTAJ

Odkrywaj z nami

Koala to nie miś

Australią ostatnio wstrząsnęła fala pożarów. Ucierpiało w...
CZYTAJ

COFNIJ