odkrywaj z nami

Niesamowita panda czerwona

Odkrywaj z nami
Redakcja
Oto ona – niczym gimnastyczka na równoważni sunie po gałęzi jednego z drzew w wiecznie zielonym lesie, stawiając łapę przed łapą. I nagle... ups! Panda czerwona traci równowagę. Upadek z takiej wysokości, a jest to ponad 30 metrów, może być bardzo niebezpieczny. Jednak panda błyskawicznie chwyta gałąź wszystkimi łapami i ostrymi pazurami, odzyskuje równowagę i spokojnie rusza w dalszą wędrówkę.

Pandy czerwone około 90% czasu spędzają na drzewach – mówi Mariel Lally, opiekunka pand w Smithsonian National Zoo w Waszyngonie w USA. Zwierzaki te tak dobrze przystosowały się do życia w koronach drzew, że słyną ze swoich akrobatycznych umiejętności. Poznaj 6 sposobów pandy czerwonej na zdobycie maksymalnej liczby punktów w nadrzewnych akrobacjach.

Wbudowany system utrzymywania równowagi

Chodzenie po linie to nic innego jak doskonałe utrzymywanie równowagi. Jednak pandy czerwone nie mogą wyciągnąć rąk na boki, tak jak to robią akrobaci na linie. Ich sposobem na zachowanie balansu jest ogon, który ustawiają dokładnie za sobą. – Gdy panda zaczyna przechylać się w lewo, jej ogon przesuwa się w prawo i dzięki zwierzak utrzymuje równowagę – mówi Lally i dodaje: ogon zastępuje pandzie długą tyczkę, którą posługują się akrobaci chodzący po linach.

Panda czerwona drzemiąca na gałęzi drzewa

Zwariowane nazwy

Europejscy naukowcy byli bardzo zmieszani, gdy w 1825 roku po raz pierwszy usłyszeli o pandzie czerwonej.

– Nie mieli bladego pojęcia o jakie zwierzę chodzi – mówi Mariel Lally, opiekunka pand w Smithsonian National Zoo w Waszyngonie, w USA. Obecnie naukowcy już wiedzą, że zwierzę to jest osobnym gatunkiem. Jednak zanim przyzwyczajono się do nazwy „panda czerwona”, zwierzaka określano różnymi dziwnymi nazwami. Jak myślisz, która z nich jest najdziwniejsza?

– pomniejsza panda
– czerwony niedźwiedzio-kot
– czerwony koto-niedźwiedź
– ognisty lis
– ognisty kot
– liso-niedźwiedź

Obrotowe kolana

Czas do łazienki! Jedynymi momentami, kiedy pandy czerwone schodzą na ziemię, są te, gdy muszą… no wiesz – iść do toalety. Wtedy mkną w dół pnia głową do dołu. Jakim cudem? Aby sprawniej się poruszać, obracają kolana o 180 stopni – to tak, jakby twoje stopy obróciły się piętami do przodu! Wszystko po to, aby zaokrąglone pazury pandy pod lepszym kątem mogły zahaczać się o korę drzewa.

Panda pod lupą

Chociaż pandy czerwone i pandy wielkie nie są blisko spokrewnione, mają ze sobą więcej wspólnego niż tylko nazwę. Spójrz, jak są podobne.

Gdzie żyją Co robią Co jedzą Kciuki w górę Status
Panda czerwona Przez większość czasu pożywiają się i śpią na drzewach Delikatne pędy i liście bambusa Przeciwstawnie ustawione pierwsze palce (jak nasze kciuki) ułatwiają jej chodzenie po pniu głową w dół Zagrożone – wysokie ryzyko wymarcia w niedalekiej przyszłości
Obie pandy Żyją w chłodnych górskich lasach Azji. Czasami mieszkają kilkadziesiąt metrów jedna od drugiej. Bardzo często podobieństwa między rożnymi gatunkami wynikają z tego, że żyją w takich samych warunkach. Bambus, bambus i jeszcze raz bambus! Przeciwstawnie ustawione pierwsze palce Zagrożone wskutek niszczenia ich siedlisk
Panda wielka Więcej czasu poświęcają na poszukiwania jedzenia na ziemi Twarde łodygi bambusa Przeciwstawnie ustawione pierwsze palce ułatwiają jej chwytanie łodyg bambusów Narażone –

gatunek, który może wymrzeć

stosunkowo niedługo, choć

nie tak szybko jak zagrożony

Puszyste łapy

Gdy pada deszcz, panda czerwona nie wkłada kaloszy. A mokre łapki na mokrym drzewie to prosta droga do kłopotów. Na szczęście podeszwy łap tego zwierzaka są całkowicie porośnięte futrem, co co sprawia, że się nie ślizgają. (Zobacz jak wyglądają podeszwy łap twojego ulubieńca – psa lub kota. Są inne niż łapki pandy, prawda? )

Pod osłoną futra

Najlepszy sposób na uniknięcie bliskiego spotkania z panterą śnieżną? Po pierwsze: nie dać się zobaczyć! Ogniste futerko pandy czerwonej rzuca się w oczy w zoo. Jednak w jej naturalnym środowisku, wśród gałęzi jodły rosnącej w Himalajach, jej futerko stanowi idealny kamuflaż, gdyż zlewa się z czerwonawym mchem i białymi porostami. Tak trudno ją tam wypatrzyć, że nawet naukowcy mają z tym problem.

Panda czerwona śpi na drzewie

Fałszywy kciuk

Akrobaci ćwiczący na trapezie potrzebują kciuka, aby objąć nim drążek i mieć pewniejszy chwyt. Gdyby nie kciuk mogliby spaść! Podobnie jest z pandą czerwoną – z jej nadgarstka wyrasta specjalna kość, która pełni funkcję ludzkiego kciuka. Dzięki niej ich chwyt jest pewny i bezpiecznie mogą pędzić pod drzewach głową w dół.
Czarna ramka: „kciuk” czerwonej pandy ułatwia jej też chwytanie bambusowych przysmaków.

Grunt to pazury

Łapki pandy czerwonej są uzbrojone w ostre pazurki, które wyśmienicie zwiększają przyczepność do gałęzi. A co gdy się pośliźnie? Wtedy pazury „łapią” gałąź i nie pozwalają pandzie spaść z drzewa. – Jej pazurki idealnie wczepiają się w korę – mówi Lally.

Podaj dalej!

KLIKNIJ ABY udostępnić

pierwszy artykuł

Funiversity - sposób na nudę w domu!

Funiversity to Mini eksperymenty, które możesz wykonać w domu z rodzicami lub starszym rodzeństwem. Sprawdź jak się mądrze bawić i zgłębiać fascynujący świat nauki jednocześnie!
CZYTAJ

zobacz też:

Odkrywaj z nami

Funiversity - sposób na nudę w domu!

Funiversity to Mini eksperymenty, które możesz wykonać w ...
CZYTAJ

Odkrywaj z nami

Czego uczy nas koronawirus?

Epidemia koronawirusa „uwięziła” nas wszystkich w domu. C...
CZYTAJ

Odkrywaj z nami

Koala to nie miś

Australią ostatnio wstrząsnęła fala pożarów. Ucierpiało w...
CZYTAJ

COFNIJ